Akrep İlaçlama

Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda olanlardır ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. akrep bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurtalar ile üremektedir.

Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunurlar. Akrepler yalnız yaşayan hayvanlardır toplu gezmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi antenleri yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir. Akrepler besin olarak diğer haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

AKREP İLAÇLAMA
Akrep ilaçlama yapılırken öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır. Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonra görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur. Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur. Birçok akrep çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlerin bazıları zehirsiz fakat tehlike arz eden türlerdir. Akrep sokmalarına ve yaralanmalarına dikkat etmeliyiz.

Birçok akrep çeşidi karlıağaç akreplerdsadsa bölgeler hariç hemen hemen her yerde, ormanlık bölgelerde, çöllerde, taşlık ve kayalık yerlerde yaşarlar. Genellikle tropikal ve tropikaltı iklim kuşaklarında yaygın olmuşlardır. Akrepler fazla sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı olduklarından her zaman ılık ve ıslak bölgeleri tercih ederler. Gündüz, taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında ya da yer altında kazdıkları dehlizlerde rastlamak mümkündür.

Geceleri aktiftirler ve kaygan yüzeylere tırmanamazlar. Akrep çeşitleri ise şöyledir; kalın makaslı akrep, kalın kuyruklu akrep, İtalyan akrebi, karpat akrebi, toprak üstü, toprak altı, sarı ve siyah akrep olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı türlerin zehri yoktur fakat bazıları hastalık yayabilir ve ölümcül olabilir. Hangi türü olursa olsun sağlığa zararlı ve tehdit edicidir bu yüzden sağlığınzdan olmadan önce akrep ilaçlama hizmetinden yararlanmalısınız.