Çıyan İlaçlama

Latince centi ve pedis çok hızlı hareketli demektir, uzun vücuda sahip, eklembacaklılar grubuna ait bir çok bacaklılar sınıfı. İri türleri zehirlidir, birçoğu dişleri küçük olduğundan deriyi delemez, Antarktika dışında her yerde yaşarlar. Arılarda olduğu gibi şahdamar, göz gibi organlar sakınılmalıdır, ısırılan yere buz konulmalıdır. Boyları 1 mm ile 30 cm arasında değişkenlik gösterebilir. Akrep, örümcek ve küçük böcekleri yiyerek beslenir. Tesbih böceğinin bir akrabası olmaktadır, daha yavaş ve zararsız olan diğer çöpçül kırkayaklarda her boğumda iki çift bacak varken, Çıyanlardada bir çift bacak olması ikisini ayırt eder.

Etçil beslenen çıyanların irilerinin utangaç olsa da tehdit esnasında ısırabilmesine karşın kırkayaklar ise genel kanının aksine sokmaz ve ısırmaz, dokunulduğunda veya tehlike sezince hemen kıvırılıp ölü taklidi yapar, bazı dev kırkayak türlerinin kitinli derisinden tehlike anında kıvrılınca salgıladığı antibiyotik toksin nedeniyle ezilmesi allerjilere yol açabilir.

Göze dokunulursa su ile yıkanmalı, yutulmamasına dikkat edilmelidir. Tropik iklimlerde’deki çıyanlar en fazla 30 cm olabilirler. Görüntüleri etçil bir böcek olan çıyanlara çok benzediği için haşere ilaçlama firmalarına sık sık panik halinde istanbul çıyan ilaçlama talepleri gelmektedir. Hemen hemen aynı ilaçlar kullanılıyor olsa da kırkayak ilaçlama çok daha hafif ürünlerle yapılabilecek bir operasyondur, insan sağlığının riske atılmaması adına daha hafif kimyasal maddelerin kullanımının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.