Ev Bina İlaçlama

Bazı vicüs canlıların başını çektiği fare, hamam böceği, pire, kene, tahtakurusu, güve gibi canlılar bir yerden başka bir yere kolayca geçerler. Ayrıca; haşereler, kemirgenler ve böcekler özellikle yağışların olduğu kış aylarında yuvalarına su dolması ya da yiyecek arayışı sebepleriyle kapalı alanlara yönelirler.

Ev ve binaların çatıları, bodrumları, asansör boşlukları, merdiven boşlukları, kanalizasyon boruları, havalandırma boşlukları, depolar ve kalorifer daireleri gibi alanlar böcek ve kemirgenlerin en çok yerleştikleri ve evlere girmek için kullandıkları yerlerdir. Doğal olarak evlerde ve binalarda bulunan böcek ve kemirgenler başta fare, hamam böceği ve pire gibi çok hızlı hareket edenler olmak üzere bir daireden başka bir daireye yayılarak evlerimize girmeleri kesinlikle engellenemez. Bu yüzden böcek ilaçlama fiyatlarını doğru şekilde almanız gerekmektedir.

Ortak kullanım alanları olan binalarda, evlerde yaşanan en büyük sorun tek bir evde ya da binada dahi oluşabilecek böyle bir sorunun, tüm evlere ve hatta tüm binaya yayılabilecek olması durumunda. Herhangi bir birey, dış ortamdan haşereyi dairesine de taşıyabilir ve bu haşere besin bulması ve uygun sıcaklıktan dolayı üreyerek diğer binalara veya evlere yayılabilir.

Evlerin her bir köşesinde üreyebilen bu canlılar bizler hiç fark etmeden, tuvalet, lavabo gibi ısı ve nem bulunan yerlerde, mutfaklarda ve gıda depolarında kolaylıkla çoğalabilmektedirler. Mutfaklarda bulunan tükettiğimiz besinlere saldırarak yok etmeye başlarlar. Bu da bu canlıların bizlere en kolay mikrop bulaştırma yollarından biridir. Tahmin edilemeyecek kadar hızlı bir şekilde üreyen ve bazıları günde 4-5 kilometre yol kat edebilen böcek ve haşereler, ev veya binanın ilaçlama konusunda yardım almaması durumunda, çok kısa süre içinde tüm apartmana ve evlere yayılacaktır.

Apartmanların çöp konulan ardiye yerlerinde genellikle fare ve hamam böceği yaşamakta ve yuva yapmaktadır. Apartman havalandırma boşluklarına atılan organik maddeler ve gıdalar ile beslenen bu haşereler insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Fareler ve böcekler sitelerin, apartmanların, binaların ve evlerin kalorifer, su ve elektrik sistemine zarar vererek bina veya ev sakinlerine ciddi anlamda maddi zarara uğratabilmekteler.